ADO Den Haag doet met ’tien’ man goede zaken na verdiende winst op Helmond Sport

ADO Den Haag kwam vrijdagavond voor de eerste keer in 2025 in competitieverband in actie. Na de afgelaste uitwedstrijd vorige week vrijdag tegen De Graafschap en de afgelopen maandag in eigen huis afgewerkte besloten oefenwedstrijd tegen competitiegenoot Cambuur Leeuwarden kon de ploeg van trainer Darije Kalezić nu laten zien klaar te zijn voor de tweede competitiehelft.
Na een 1 – 0 ruststand trokken de Hagenaars uiteindelijk met 3 – 1 aan het langste eind na ruim een uur met een man minder te hebben gespeeld door een ‘domme’ rode kaart voor de Fin Diogo Tomas. Met deze overwinning nam de ploeg van trainer Kalezić zo revanche voor de 2 – 1 nederlaag eerder in Helmond. Met deze driepunter klimt de ploeg uit de Hofstad in de reguliere stand nu naar de vijfde positie en kunnen de Hagenaars de strijd om de tweede plaats weer helemaal open breken als ze volgende week zondag op bezoek gaan bij Excelsior in Rotterdam dat vrijdagavond met 1 – 0 onderuit ging in Leeuwarden tegen Cambuur.
Sterke opening
De thuisploeg opende sterk door gelijk volop druk te zetten op de Brabanders wat gelijk al resulteerde in schoten van aanvoerder Alex Schalk en Lee Bonis die beide hun inzet gekeerd zagen worden door doelman Wouter van der Steen. Na een klein kwartier verzuimde Joel Ideho gebruik te maken van een foutieve opbouw van de Helmondse doelman door de bal voorlangs te schieten. Helmond Sport had duidelijk moeite met de thuisploeg wat goed voetbal liet zien. Ondertussen bleef de thuisploeg combineren, wat resulteerde in een prachtige aanval die helaas strandde bij de voorzet van Daryl Van Mieghem. Niet veel later speelde Jari Vlak zich knap vrij en wist Bonis weg te steken. De Noord-Ierse spits werd gehinderd, maar zag aanvoerder Schalk de bal oppikken en binnentikken: 1-0.
Rode kaart
Alles leek in het voordeel te vallen van de thuisploeg, totdat Tomas na een klein halfuur spelen moest ingrijpen en door de scheidsrechter met een direct rode kaart van het veld werd gestuurd. Met al een gele kaart op zak had de Fin slimmer met de situatie om moeten gaan. Bij de daaropvolgende vrije trap van Théo Golliard kwam ADO goed weg doordat de bal op de lat belandde. De Hagenaars stonden voor de opdracht om met tien man nog een uur stand te houden. Vlak voor de theepauze kon de uitploeg voor de tweede keer echt gevaarlijk worden. Gelukkig stond Sekou Sylla goed gepositioneerd, waardoor hij de bal van de lijn kon halen.
Ideho
Vlak voor het rustsignaal moest Kalezic noodgedwongen moest een eerste wissel toepassen. Ideho moest het veld, met op het oog een hamstringblessure, verlaten en voor hem kwam Finn de Bruin in het veld.
Tweede helft
ADO Den Haag kwam ongewijzigd uit de kleedkamer. In tegenstelling tot de eerste helft waren het nu de bezoekers die het spel moesten maken. Uiteraard kreeg de ploeg van trainer Kevin Hofland meerdere mogelijkheden maar steeds wist een Haags been of doelman Kilian Nikiema met een redding de gelijkmaker te voorkomen.
Vlak
Door het overwicht van de bezoekers loerde de thuisploeg op counter kansen. Allereerst nam Schalk het doel van de Helmonders onder vuur en dwong Van der Steen tot een uiterste redding. De thuisploeg bleek wel effectief. Uit een vrije trap van Schalk zette Vlak zijn hoofd tegen de bal en bracht zo de belangrijke 2-0 op het scorebord. Aan de andere kant van het veld werd Helmond Sport direct na de tweede treffer weer gevaarlijk. Nikiema redde echter uitstekend en hield zijn ploeg in de wedstrijd. De thuisploeg ontsnapte nogmaals toen Lennerd Daneels de bal tegen de paal kopte.
Ondanks de man-minder-situatie gaf ADO Den Haag weinig weg en bleef het geconcentreerd spelen wat ook nodig was. De volgende standaardsituatie diende zich aan en dat leverde weer een doelpunt op. Vlak was wederom trefzeker met het hoofd en scoorde zijn tweede treffer van de avond en bracht daarmee de stand op 3-0.
Tegentreffer
Helmond Sport deed vijf minuten voor het einde nog wat terug middels Golliard, maar dat was nog slechts voor de statistieken zodat de eindstand op 3 – 1 werd bepaald.
Karakteristieken
ADO Den Haag – Helmond Sport : 3 – 1 (1 – 0))
Scoreverloop : 17e min. 1 – 0 Schalk, 56e min. 2 – 0 Vlak, 67e min. 3 – 0 Vlak, 85e min. 3 – 1 Golliard
Gele kaarten : Tomas (ADO Den Haag), Halhal, Doudah (Helmond Sport)
Rode kaart : Tomas (28e min.)
Scheidsrechter : Robin Hensgens
Toeschouwers : 7.245
Opstelling ADO Den Haag : Nikiema, v.d.Sloot, Waem, Sylla, Kilo. Vlak, Schalk(79/Maasland), Ideho (43/de Bruin), Bonis(78/Lourens), v.Mieghem (62/Hämäläinen), Tomas
Opstelling Helmond Sport : v.d.Steen, Pachonik, Halhal, Schulz, Golliard, Daneels (68/Essakkati), Ingason (76/v.Hove), Absalem, v.d.Hurk, Doudah (46/Zimuangana), v.Himbeeck (68/Dizdarević)
Redactie: Rob Blankenstein
Foto’s: Pepijn Sonderen